Welcome to our Class Blog. We are Year 4 students in the Experimental Programe at Costa Blanca School in Alicante. In our blog you will find pictures, news and information about our learning, as well as reference materials to use at home.
Showing posts with label mathsworksheet. Show all posts
Showing posts with label mathsworksheet. Show all posts
Monday, 27 April 2020
Tuesday, 7 April 2020
MATHS ANSWER SHEET 16TH-20TH MARCH
290.98 - 128.40
165.58
|
INVERSE OPERATION
(Check up the subtraction)
165.58 + 128.40 = 290.98
| ||
34.9 x 5.2
181.48
|
12.93 x 2
25.86
| ||
199
R=8
|
INVERSE OPERATION
(Check up the division)
199 x 25 = 4975
4975+8 = 4983
| ||
17
R = 8
|
INVERSE OPERATION
(Check up the division)
17 x 87 = 1479
1479 + 8 = 1487
|
1
|
The López family watches movies from Netflix. They watch 3 movies per week.
How many movies will they watch in a year? (1 year = 52 weeks)
|
52 x 3 = 156
They will watch 52 movies in one year.
|
2
|
Mrs. Gonzalez is comparing car sizes. Car A is 3.7 metres long and Car B is 4.1 metre long.
If her parking place is 3.90 metres long, which car should she buy?
How many extra metres would she need to buy the other one?
|
He should buy car A
4.10 – 3.90 = 0.2
She would need 0.2 metres.
|
3
|
Strawberries are on sale at 2.25 Euros per kilo. Mrs. Llorens bought 2 kilos.
How much did she pay?
If she paid with a 10 euro note, how much is the change?
|
2.25 x 2 = 4.5
She paid 4.5 euros.
10 – 4.6 = 5.5
Her change is 5.5 euros.
|
4
|
Mikel finished his 3 attempts in the long jump.
Her first jump was 4.56 metres, her second 5.21 and her final jump 5.86.
What is the total of Mikel’s three jumps?
|
4.56 + 5.21 + 5.86 = 15.63
He jumps a total of 15.63 metres.
|
5
|
Sonia went to Madiamarkt and bought 3 DVD’s.
The cost of the DVD’s were 12.99 Euros, 14.95 Euros and 17.99 Euros.
How much did she pay?
What would be Sonia’s change if she pays with 50 Euros?
|
12.99 + 14.95 + 17.99 = 45.93
She paid 45.93 euros
50 – 45.93 = 4.07
Her change would be 4.07 euros
|
MATHS ANSWER SHEET 23RD-27TH MARCH
389.09 – 18.2
389.09 – 18.20 = 370. 89
|
INVERSE OPERATION
(Check up the subtraction)
370.89 + 18.20 = 389.09
| ||
67.9 x 13.4
909.86
|
804.03 x 0.2
160.806
| ||
1,459
R = 22
|
INVERSE OPERATION
(Check up the division)
1459 X 61 = 88,999
88,999 + 22 = 89,021
| ||
7,630
|
INVERSE OPERATION
(Check up the division)
7630 X 70 = 534,000
|
1
|
Jennifer had $30 to spend on herself. She spent 1/5 of the money on a sandwich, 1/6 for a ticket to a museum, and 1/2 of it on a book.
How much money does Jennifer have left over?
|
1/ 5 of 30 = 6
1/6 of 30 = 5
½ of 30 = 15
6+5+15 = 26
30 – 26 = 4
She has 4 euros left.
|
2
|
Martin bought three bags of candy with 75 pieces in each one.
He plans to divide all the candy evenly among seven friends.
How many pieces of candy will Martin have left for himself?
| 75 x 3 = 225 225 ÷ 7 = 32 R= 1 He will have 1 piece for himself |
3
|
65 bags of nuts are to be divided among 13 students. Each bag contains 15 nuts.
How many nuts will each student receive?
|
65 x 15 = 975
975 ÷ 15 =65 Each student will receive 65 nuts. |
4
|
Sophie works at a fast-food restaurant with one fryer. Each basket of fries takes 1.15 minutes to fry.
How long will it take her to fry 3 baskets of fries?
|
1.15 x 3 = 3.45
It will take her 3.45 minutes
|
5
|
Marta took a three-minute timed typing test. She typed 168 words.
What was her typing rate per minute?
| Her typing rate is 56 words per minute. |
Monday, 6 April 2020
Monday, 30 March 2020
MATHS WORKSHEET ( 30th March - 3rd April )
Podéis descargar las fichas clicando en la esquina superior derecha, en el recuadro con la flecha.
Monday, 23 March 2020
Tuesday, 17 March 2020
Subscribe to:
Posts (Atom)